


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.8 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Terminals | 6 |
| Dropout Voltage | 230 mV |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 1 A |
| Input Bias Current | 600 µA |
| Quiescent Current | 600 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.3 V |
| Min Current Limit | 1.2 A |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Reference Voltage | 1.295 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 226
Distributors
pcbx
Unit Price$5.90158
Ext.Price$5.90158
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.90158 | $5.90158 |
| 10 | $4.59952 | $45.99520 |
| 25 | $4.41827 | $110.45675 |
| 50 | $4.21981 | $210.99050 |
| 100 | $4.03027 | $403.02700 |
| 300 | $3.84924 | $1154.77200 |
| 500 | $3.67634 | $1838.17000 |
| 1000 | $3.51120 | $3511.20000 |
